3'
Megjelenés: 2023. június 27.
Szerző: Polimerek Kategória: AktuálisKiállítás

Az innováció teszi ellenállóvá az országot

Össze kell kapcsolni az innováció gazdasági, egyetemi és kutatóintézeti szereplőit, hogy minél több ötlet szabadalommá, majd üzletté válhasson, hiszen ez teszi Magyarországot ellenállóvá, ez a jövőképesség záloga – mondta Hankó Balázs az IPAR NAPJAI és az AUTOMOTIVE HUNGARY kiállítások megnyitóján a HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban.

Dr. Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára megnyitóbeszédében kiemelte, hogy az ötletek, szabadalmak és az üzletek teszik a magyar gazdaságot ellenállóvá. Kiemelte: az évtized végére 9 ezer főre kívánják növelni az egymillió lakosra jutó kutató-fejlesztők számát az országban a jelenlegi 6 ezerről, 2010-ben 3 ezer volt ez a szám. Jelenleg a GDP 1,6 százalékát, 900 milliárd forintot költ az ország innovációra, ebben is további erősítést terveznek – vetítette előre. Az államtitkár megjegyezte, hogy Magyarország jelenleg a nemzetközi innovációs rangsorban a 34. helyen található, az unióban pedig a 21. Az a cél, hogy 2030-ra világszinten a legjobb 25 közé, Európában pedig a legjobb 10 közé kerüljön az ország – tette hozzá. Rámutatott: megújították a magyar felsőoktatási rendszert, versenyképesebb lett a struktúra, növekszik az autonómia, az intézmények távolabb kerültek az államtól. Azzal folytatta, hogy a hallgatók háromnegyede mára modellt váltott vagy egyházi fenntartású intézménybe jár, továbbá 11 magyar egyetem került a világ legjobb 5 százalékába.

Hankó Balázs: A digitalizáció, a zöld átállás és az egészségügy erősítése kiemelt célja a Neumann János tervnek, a magyar innovációt pedig az egész Kárpát-medencére értik. A mesterséges intelligenciáról szólva az államtitkár elmondta, fontos, hogy ne az MI alakítson minket, hanem mi őt.
Fotó: HUNGEXPO

A megújult magyar felsőoktatásba idén 27 százalékkal többen jelentkeztek, ezen belül a műszaki, természettudományi és mérnöki-informatikai területen is átlag feletti volt a jelentkezés – emlékeztetett. Beszélt arról is, hogy szükség van az innovatív vállalkozások számának megduplázására, a szabályozás és az innovátorokra háruló terhek csökkentésére. Fontosnak nevezte továbbá, hogy a kiemelt területeken – digitalizáció, zöld átállás és egészségügy – az állam erősítse a tudományos tevékenységet. Megemlítette azt is, hogy az egész Kárpát-medencére kiterjedő új tudományos parkhálózat fejlesztését tervezik.

Felidézte, hogy az innovációt és a tudományos tevékenységeket a kormány a Neumann János Programon keresztül ösztönzi, az eredmények mérésére egy kilenc pontos javaslatcsomaggal készülnek. Arra is kitért, hogy a mesterséges intelligenciát érdemes célzottan használni a kutatásokban és az oktatásban, nem szabad azonban hagyni, hogy az emberek életét kormányozza.

Csaknem 14 ezren látogattak ki idén az IPAR NAPJAI és az AUTOMOTIVE HUNGARY kiállításokra. A HUNGEXPO Budapest Kongreszszusi és Kiállítási Központ három pavilonjában 18 ország 370 kiállítója mutatta be az ipar és a járműgyártás legújabb fejlesztéseit, trendjeit. A rendezvények fókuszában a zöld energia, az alternatív hajtások és az energiatárolás új formái álltak. Ebben az évben először több ázsiai ország is jelen volt a kiállításon mind kiállítóként, mind látogatóként.
Fotó: HUNGEXPO

JUBILEUMI TECHTOGETHER

A Techtogether neve mára összefonódott a HUNGEXPO AUTOMOTIVE HUNGARY szakkiállításával, hiszen hagyományosan ezen a rendezvényen kap helyet a mérnökhallgatók versenye. A Techtogether Automotive Hungary idén a tizedik volt az autopro.hu által szervezett verseny történelmében, tizedik éve szolgálja a mérnökhallgatók fejlődését, tudásának csiszolását és elhelyezkedését a rendezvény.

A hagyományokhoz híven 2023-ban is NAGYDÍJ-jal jutalmazták a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt, legkiemelkedőbbnek tartott innovációkat. A versenyen eséllyel indult bármely korszerű, hazai forgalmazású termék, eljárás, műszaki szolgáltatás, amely beleillik a kiállítás tematikájába. Az idei díjazottak: B Consulting Kft., DMG MORI HEITEC Digital Kft., Fath Kft., FANUC Hungary Kft., M+E Szerszámgép Kereskedelmi Kft., Oxyma Systems Víz- és Légkezelés Technológiai Kft. és a Werth Magyarország Kft.; különdíjat kapott a Filamania Kft. és a Jouleing Kft. Fotó: HUNGEXPO

A verseny 2014. november 5-én indult útjára, a kezdetek óta számos változáson és fejlődésen ment keresztül, de van valami, ami a rendezvény indítása óta megállja a helyét: a szakma jövőbeni reménységei találkoznak egymással és a hazánkban tevékenykedő iparvállalatok képviselőivel.

Az évek során összesen 50 cég és szervezet vett részt a Techtogether Automotive Hungary-n, a szakmai támogatók között mára állandó partnerekké váltak a Gépipari Tudományos Egyesület és a Magyar Gépjárműipari Egyesület (MAGE), de rajtuk kívül számos további vállalat is segítette a versenyt támogatóként, feladatadóként vagy a díjazásban való részvétellel.

A mérnökhallgatók tizedik, jubileumi versenyét 2023-ban a BME Motorsport nyerte, a második helyen a szombathelyi StudentTechLab ELTE végzett, a dobogó alsó fokára pedig az Electric Racing Miskolc állhatott fel. A képen BME Motorsport győztes csapata.
Fotó: Szammer Nikolett

A versenyek főszereplői pedig a csapatok és az őket delegáló felsőoktatási intézmények. Tíz év alatt 11 egyetemről érkeztek versenyzők a Techtogether Automotive Hungary megmérettetéseire. Közülük három olyan intézmény van, melyek minden évben neveztek csapatot a versenyre: a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a győri Széchenyi István Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem.